استفاده از یک روش غیر تهاجمی برای بررسی عملکرد کبد مبتلایان به پسوریازیس
11/27/2015 5:38:52 AM

خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا

تهران - ایرنا - محققان با استفاده از یک روش غیر تهاجمی موفق به بررسی عوارض جانبی درمان پسوریازیس شدند.

به گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیکال ساینس، از سال 1970 میلادی تاکنون از داروی متوترکسات که در اصل یکی از داروهای درمان سرطان است، در موارد حاد پسوریازیس استفاده می‌شود. پسوریازیس یک بیماری خودایمنی التهابی مزمن پوستی است که دو تا سه درصد افراد سفید پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. عود علایم این عارضه در فصل سرما بیشتر دیده می شود.
این دارو مانند داروهای دیگر دارای عوارض جانبی متفاوتی است. یکی از مهمترین عوارض جانبی استفاده از این دارو در دراز مدت، بیماری کبد چرب غیر الکلی است که می‌تواند باعث صدمات جبران ناپدیری به کبد شود. فیبروز و التهاب کبدی یکی دیگر از مشکلات بیمارانی است که برای درمان پسوریازیس از داروی متوترکسات استفاده می‌کنند. عوارض جانبی دیگر این درمان هنوز شناسایی نشده است.
محققان آمریکایی به منظور بررسی اثرات و عوارض جانبی درمان از یک تست غیر تهاجمی به نام NASH FibroSure استفاده کردند که جایگزین نمونه‌برداری از کبد است. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد استفاده از داروی متوترکسات در درمان پسوریازیس با بیماری‌های کبدی مرتبط است و باید از درمان‌های جایگزین استفاده شود.
مهمترین علایم پسوریازیس شامل ایجاد تکه های ضخیم قرمز رنگ پوستی و فلس های نقره ای رنگ است که بسیار دردناک بوده و سبب خارش می شود. این عارضه معمولا زانو، آرنج، پوست سر، کف دست و پا و کمر را تحت تاثیر قرار می دهد؛ همچنین در اطراف ناخن، ناخن پا و داخل دهان نیز دیده شده است.
عواملی وجود دارند که سبب تحریک و عود علایم پسوریازیس می شوند؛ رژیم غذایی، نوشیدنی های الکلی، نور خورشید، هوای سرد و خشک، استرس، اضافه وزن، سیگار و عفونت از مهمترین عوامل عودکننده بیماری هستند.
نتایج این مطالعه در نشریه JAMA Dermatology منتشر شده است.

مترجم: سپیده کاشانی** انتشار : گلشن

9607133


منوی پایگاه
Skip Navigation Links
 
 
                      

    صفحه اول   درباره پایگاه   راهنما   نقشه پایگاه  تماس با پایگاه
Copyright  © 2002-2008 Iran Electronic Medical Services