اختلالات خواب و تغییرات ساختاری و عملکردی در مغز
11/27/2015 5:39:50 AM

خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا

تهران- ایرنا- دبیر اجرایی چهارمین همایش نقشه برداری مغز ایران با اشاره به این که اختلالات خواب منجر به تغییرات ساختاری و عملکردی در مغز می شود، گفت: بر اساس برخی تحقیقات مشخص شده است که حتی بی خوابی در سه ماهه آخر دوران بارداری، خطر افسردگی بعد از زایمان را افزایش می دهد.

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از پژوهشکده علوم و فناوری‌های پزشکی دانشگاه شهید بهشتی، دکتر مسعود طهماسیان اظهار کرد: تصویربرداری ساختاری و عملکردی مغز در اختلالات خواب مانند آپنه خواب (توقف تنفس در خواب) و اختلال بی خوابی به شناخت مکانیزم این بیماری‌ها و تغییرات ناشی از آنها در مغز منجر شده است.
وی افزود: در چند مطالعه اخیر که توسط پژوهشکده علوم و فناوری های پزشکی دانشگاه شهید بهشتی و مرکز تحقیقات اختلالات خواب دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و با همکاری محققان صاحب نامی از آلمان و انگلیس انجام شده، ارتباط مستقیم بین اختلالات خواب و تغییرات شبکه های عملکردی مغز مانند شبکه پایه ای مغز و شبکه درک هیجان و نیز آتروفی در بخش های مختلف مغز مانند هیپوکامپ و آمیگدال دیده شده است.
طهماسیان بیان کرد: به تازگی در یک مطالعه فراتحلیل نشان داده ایم که در بیماران مبتلا به آلزایمر، اختلال آپنه خواب پنج برابر بیشتر است.
وی اظهار کرد: آپنه خواب یکی از مهمترین عوامل خطر قابل پیشگیری از آلزایمر است. همچنین مطالعاتی که در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و زیرنظر دکتر حبیب الله خزایی انجام شد، نشان داد که بی خوابی سه ماهه آخر دوران بارداری، خطر افسردگی بعد از زایمان را افزایش می دهد و با درمان اختلال بی خوابی تحت نظر روان پزشک، شدت افسردگی بعد از زایمان کاهش می یابد.
معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده علوم و فناوری‌های پزشکی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: پیرو برگزاری موفق سومین همایش نقشه برداری مغز ایران در دانشگاه شهید بهشتی در شهریور 1395 و حضور دانشمندان برجسته جهان در این رشته و با توجه به کیفیت مقالات چاپ شده در این زمینه از کشور ایران، پروفسور پل تامسون، استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و رئیس پروژه بین المللی انیگما (مطالعه مغز با استفاده از MRI)‌، پیشنهاد تاسیس گروه تحقیقاتی خواب را به ایران داد و پژوهشکده علوم و فناوری های پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را به عنوان پایگاه اصلی مطالعات بین المللی خواب انتخاب کرد.
وی افزود: این گروه در این مدت موفق به جذب محققان برجسته ای از هلند، انگلیس و آلمان برای همکاری با گروه خواب انیگما شده است و شروع کار این گروه در چهارمین همایش نقشه برداری ایران رسما اعلام خواهد شد.
طهماسیان ادامه داد: انیگما یک کنسرسیوم بین المللی با مشارکت حداقل 35 کشور جهان است که پژوهشگران در زمینه های مختلف بیماری های مغز با یکدیگر همکاری می کنند. در این پروژه محققان با به اشترک گذاشتن نتایج تحقیقات خود به انجام پژوهش های جهانی کمک کرده و نتایج آن را به صورت مقالات فراتحلیل در معتبرترین مجلات علمی انتشار می دهند.
چهارمین همایش نقشه برداری مغز ایران از سوم تا پنجم آبان ماه سال جاری درسالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

تنظیم: ناهید شفیعی **انتششار: محتشمی پور

9607134


منوی پایگاه
Skip Navigation Links
 
 
                      

    صفحه اول   درباره پایگاه   راهنما   نقشه پایگاه  تماس با پایگاه
Copyright  © 2002-2008 Iran Electronic Medical Services